Devlet daireleri kemer sıkıyor: Hedef 100 milyar


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik paket kapsamında kamuda tasarruf tedbirlerini yarın bildirecek. Paket, kendi içinde denetim mekanizmalarını da içerecek. Bakan Şimşek’in açıklayacağı pakette yer alması beklenen önlemlerin bir bölümü yasa ile uygulamaya alınacak. Bu kapsamdaki düzenlemelerin kısa süre içinde Meclis gündemine taşınması bekleniyor. Pakette yer alması planlanan önlemlerden bazıları şu şekilde:

ÖDENEKLERDE KESİNTİ

Bakanlıklarla birlikte tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ödeneklerinden kesinti uygulanacak. Bazı harcamalara ya izin verilmeyecek veya çok sınırlı olacak. Kurumlar kendilerine ayrılan harcama tavanlarını aşamayacak. Hangi konularda tasarruf yapılacağı belirlendi.

GEZİ VE AĞIRLAMADA SINIRLAMA

Kırtasiye, temsil, ağırlama, toplantı ve dış seyahat gibi cari giderler, öncelikli olarak kısılacak. Yurt dışı gezilere çok zorunlu olmadığı sürece gidilmeyecek. Zorunlu ise de kadro sınırlı olacak. Kurumlar eğitim ve buna benzer toplantılarını otellerde değil kendi tesislerinde, asgari harcama ile yapacak.

BİNA VE ARAÇLAR

Paket ile birlikte bakanlıklar yeni bina yapamayacak ya da kiralayamayacak. Yeni araç alımı ve kiralanması ciddi oranda sınırlanacak.

YATIRIMLARDA SINIRLAMA

Hazine garantili projeler gözden geçirilecek. Kısa dönemde geri dönüşü olmayan projelere garanti verilmeyecek. Yüzde 70’i yapılmış yatırımlar öncelikle tamamlanacak. Başlamış ama yüzde 20’ler düzeyinde gerçekleşenlere ise önceliklere göre ve zamana yayılarak ödenek aktarılacak. Tarım, deprem bölgesi ve ulaştırma dışında yeni yatırım yapılmayacak.

PERSONEL ALIMI SINIRLANDIRILIYOR

Personel alımı sınırlandırılacak. Farklı kurumlarda görevlendirme ile çalışan kamu personeli asli kurumlarına dönecek.

Kurumların tedbirlere uyup uymadığını takip için bir mekanizma kurulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde komisyon benzeri bir yapı oluşturulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x